Yıkılmaz Vajra Dövme Anlamı

Dünyanın dört bir yanındaki dövmelerin, insanların vücudunda olmak için farklı nedenleri vardır. Bazı uygarlıklar için dövme bir iletişim şeklidir ve kişinin çeşitli yönlerini tanımlar. Diğerlerinde dövmeler farklı öğretilerin sembolüdür. Tibet dövmeleri, Buda’nın öğretilerinin görsel tanıklıklarıdır. Kutsal ifadeler zamanla öğrenildi, uygulandı ve ustalaştı. Dövmeler, yazı, nilüferler, iblisler ve om sembolleriyle dolu, kişinin aydınlanma yolculuğunun bir temsilidir. Budizm’de üç ana dal vardır: Theravada, Mahayana & Vajrayana. Vajrayana’nın öğretilerinin Mahayana’dan kaynaklandığı tartışılmıştır..

Omuzdaki Vajra Dövmesi

Theravada: Yaşlılar Okulu

Theravada, Yaşlılar Okulu, dünyanın ayakta kalan en eski Budist okuludur. Burma (Myanmar), Kamboçya, Laos, Sri Lanka ve Tayland dahil olmak üzere güneydoğu Asya’nın çoğunda uygulanan Budizm’in ana biçimidir. Doktrinleri Pali Tipitaka veya Pali Canon’dan alınmıştır ve temel öğretileri Dört Asil Gerçek ile başlar.. 

Kadınlar için Vajra Dövme

Theravada, kör inançtan ziyade eleştirel analiz ve deneyim yoluyla kazanılan doğrudan içgörüyü vurgular. Theravada Budistleri bir arhat veya tamamen uyanmış varlıklar olmaya çalışırlar. Arhat olmak büyük bir özveri gerektirir. Aslında, genellikle sadece keşişler tarafından denenir..

Dirsek Vajra Dövmesi

Mahayana: Büyük Araç

Büyük Araç Mahayana, herkesi Nirvana’ya teşvik eden daha yeni uygulamaları içerir. Esas olarak Nepal, Japonya, Çin, Tibet ve Kore’de uygulanmaktadır. Genel olarak, iki uygulama birbiriyle uyumludur. Her ikisi de Dört Yüce Gerçeğe ve meditasyon uygulamasına dayanır. İki dal arasındaki temel farklar dili, yolu ve iletişimi içerir. Theravada Pali dilinde yazılmıştır, bireysel aydınlanmaya odaklanır ve çoğunlukla sessiz meditasyonda yapılır. Mahayana Sanskritçedir, Bodhisattva’nın başkalarını teşvik etme ve öğretme yoluna odaklanır ve mantra ve sutraların ilahisini kullanır..

Elinde Vajra Tattoo

Vajrayana: Elmasın Yolu

Vajrayana Budizmi (Tantrik Budizm, Tantrayāna, Ezoterik Budizm ve Elmas Araç olarak da bilinir) öncelikle Tibet ve Japonya’da bulunur. Mahayana ideallerini bir dizi ezoterik bilgi ve tantrik uygulama ile birleştirir. Vajrayana, kelimenin tam anlamıyla “Elmas Araç” veya “Yıldırım Aracı”, kendisini, aydınlanmaya giden hızlandırılmış bir yola sahip Mahayana Budizminin ezoterik bir formu olarak anlar..

Erkekler için Vajra Dövme

Vajrayana geleneğine göre, vücudun ve zihnin çok ince bir durumda olduğu ve ileri uygulayıcılar tarafından dönüştürmek için kullanılabilecek belirli zamanlar vardır. Bu geçiş halleri meditasyon, rüya görme, seks ve ölüm sırasındadır..

dövme

Vajrayana uygulaması, bir öğrencinin uygun bir gurudan aldığı inisiyasyonları içerir. Bu öğretiler sözlü olarak verilmelidir. Ayrıca Vajrayana kozmolojisine ve inançlarına dayanan özel ritüeller ve sembollerin kullanımı da vardır:

  • Mantra ve dharanilerin tekrarı.
  • Nefes kontrolü (Pranayama), yantra ve özel el pozisyonlarının (mudralar) kullanımı dahil Trul Khor gibi çeşitli yoga tekniklerinin kullanımı.
  • Manevi aydınlanmaya giden yolları öğreten ve haritalayan kozmik mandala diyagramları gibi geniş bir görsel yardım sözlüğünün kullanılması.
  • Vajra ve çan (ghanta), phurba, el davulu (damaru) ve diğer birçok sembolik araç ve müzik aleti gibi ritüel nesnelerin kullanımı.
  • Ganachakra, et ve alkolün ritüel tüketimiyle bayram ediyor.

dövme

Bir Sembol Olarak Vajra

Orijinal Sanskritçe’deki Vajra, hem “adamantine” hem de “şimşek” olarak tercüme edilir. Küçük bir asaya benzeyen bir Budist ritüel nesnesi, elmasın sonsuz kalitesini – kesen ancak kesilemeyen son derece dayanıklı bir madde – ve yıldırımın ezici gücünü sembolize eder. Maddi olmayan terimlerle, bu nitelikler kararlı ruhu ve büyük gücü temsil eder. Hem elmasın (yok edilemezlik) hem de yıldırımın (karşı konulmaz güç) özelliklerini simgeleyen sembolik bir ritüel nesnedir..

Ellerde Vajra Dövmesi

Vajra, yöntemi temsil eden eril ilkedir, Çan ise şefkati temsil eden kadın ilkesini sembolize eder. Etkileşimleri aydınlanmaya yol açar. Nesneler genellikle bronzdan yapılır, büyüklükleri değişir ve genellikle her iki ucunda lotus şeklinde kapanan üç, beş veya dokuz parmak vardır. Tellerin sayısı ve uçlarda buluşma şekillerinin sayısız sembolik anlamı vardır..

Vücuda Vajra Dövmesi

Dövme Olarak Vajra

Bu sembolün dövmesi biraz gelişti. Geleneksel olarak, asanın iki nilüfer çiçeği ile iki ucu vardır. Günümüzde, birbirini ikiye katlamak için geçen iki asa bulunabilir. Vajra dövmesi, cildinde yaptırmayı seçen sadece birkaç kişi ile çok yaygın bir dövme değil..

Ünlü bir sanatçı olan Jahan Yousaf’ın sağ kolunda dövmenin modern ve kişiselleştirilmiş bir versiyonu var – Alex Grey’in bir sanat eseri olan Vajra Brush. Bu dövmede ünlü, sanat ve bilginin çok sayıda tarihi hikayesini birleştirdi.. 

Vajra Dövme Önkol

Sanatçı, vajra boya fırçasının anlamının “yüksek görüş ışığıyla insanları kendi özlerine uyandırmak” olduğunu açıklıyor. Vajra, Hindu tanrısı Indra’nın sahip olduğu ve Budist bilgeler tarafından zihnin gerçek doğasının elmas gibi berraklığının ve parlaklığının bir sembolü olarak benimsenen ruhsal bir aygıt, yıldırım bir asadır.

Kadınlar için Vajra Dövme