Tibet OM ve Om Mani Padme Hum Dövme Anlamları

Om Mani Padme Hum© Christopher J. Fynn / Wikimedia Commons tarafından, CC BY-SA 3.0, Bağlantı

OM sembolüne ve şaşırtıcı şekline hepimiz aşinayız. Sanskritçe yazılmış bu sembol Hinduizm, Budizm ve Jainizm’deki en önemli ruhsal ses olarak bilinir. Her zaman güçlü bir ruhsal güce sahip bir dua şekli olan bir mantranın önüne yerleştirilir..

Diğer Sanskritçe kelimelerle birlikte duvarlara kazınmış OM’yi görebileceğimiz birçok tapınak ve türbe var. Her zaman mantranın önüne gelir çünkü Om veya A-U-M dediğimizde, ruhsal disiplinimize devam etmeden önce bedeni temizlediğine inanılır..

Birçok insanı büyüleyen şaşırtıcı şekillere sahip en ünlü OM sembolleri Hindu OM ve Tibet OM’sidir..

Tibet OM ve Hindu OM arasındaki fark

Hindu Om, son yirmi yılda çok popüler oldu ve birçok insanın manevi anlamı ile olan bağlantılarının bir işareti olarak mürekkeplendiğini görebiliriz. Tibet Om’u ile aynıdır, ancak bu işaretin anlamı genellikle Tibet Budizmi adananı olan bir kişi ile bağlantılıdır. Bu sesin kökeni Hinduizm’den geliyor. Mandukya Upanishad olarak bilinen Upanişadlardan (kutsal metinler) birinde bulundu..

Budizm’de Om sesi Hinduizm’den etkilenen Tibetli Budistler tarafından derinden kabul edildi. Daha önce de belirtildiği gibi, Om bir mantranın önüne gelir ve Tibet Budizminde en yaygın mantra Om Mani Padme Hum’dur. Lord Buddha dövmelerini ve manevi anlamlarını görün.

Lord Buddha Dövmesi ve Manevi Anlamları

Mantranın anlamı Om Mani Padme Hum

Sanskritçe mantraların doğru bir şekilde tercüme edilememesi çok ilginç, ancak diğer yandan, kişi kendini bu mantraları söylemeye adarsa, onları içeriden anlayabilir. Aynı şey, Buddha’nın tüm öğretilerini içerdiğine inanılan Om Mani Padme Hum mantrası için de geçerlidir. Mani kelimesinin genellikle bir mücevher veya mücevher olarak çevrildiği ve Padme kelimesinin Lotus anlamına geldiği altı heceli mantra. Hum kelimesi aydınlanma ruhunu simgelemektedir..

Lotus, Hindu ve Budist öğretilerinde saflığın işaretidir. İyi işler yoluyla Padma’mızın veya ruhsal Lotus’umuzun yapraklarını açtığımıza ve Lotus’un içinden, reenkarnasyon çemberini kıran nihai aşkın durum olan Nirvana veya Moksha’yı temsil edebilecek bir mücevher veya mücevher yarattığımıza inanılıyor..

Tibet OM dövmesinin anlamı

Tibet Om Dövme

Bu iki burcun şekline gelince Hindu Om’un daha kavisli ve Tibet Om’un daha sivri olduğunu fark edebiliriz. Tibet Om’u neredeyse bir kabile dövmesi gibi görünüyor ve bir an için anlamından koparırsak çarpıcı bir sanattır..

Birçok dövme sanatçısı, insanların vücutlarına Om mürekkebi ile geldiklerini ve Hindu OM’yi seçtiklerinde bazılarının anlamı ile derin bir bağlantısı olduğunu, bazılarının ise moda nedeniyle eklediğini söylüyor. Çok popüler olduğu Psy Trance Sahnesine olan tutkularından dolayı Hindu Om işaretini sık sık mürekkepleyen bir grup insan var..

Ancak Tibet OM’si sorulduğunda, her zaman bu işaretin anlamını Tibet Budizmi ile bağlantılı tuttuğunu söylerler. Çoğunlukla çeşitli Budizm motifleriyle birleştirilen birçok farklı Tibet Om dövmesini görebiliriz. Arka planda Lotus çiçekleri veya muhteşem mandalalar ile içlerinde Buda bulunan Tibet Om dövmelerini görebiliriz..

Om Mani Padme Hum dövmesinin anlamı

Bazı insanlar vücutlarına tüm Om Mani Padme Hum mantrasını ekleyerek daha da büyük Tibet dövmeleri yapar. Her insan bu mantrayı kendi yorumuna sahip olabilir ve bu nedenle, kelimelerin farklı konumlara yerleştirildiği harika dövmeler görebiliriz. Daire şeklinde tasarlanmış mantra dövmelerini arkada yatay veya dikey, ortada lotus çiçeği veya yanlara taç yaprakları eklenmiş olarak görebiliriz, bazen her hece daha güzel görünmek için birçok renk ve desenle boyanır, bazen de daha güzel görünmek için. sadece kol, bacak veya boyundaki küçük bir dövmedir.

Tibet Halkının senaryosu olduğu gibi büyüleyici. Bazı dövme sanatçıları, bazen insanların sırf havalı göründüğü için ne anlama geldiklerini bilmeden Tibet harflerini eklediklerini söylüyor. Dövme sanatçıları için onu uygulamak ve onunla çarpıcı dövme konseptleri oluşturmak için bir meydan okuma olan çok zarif bir senaryo. Hatta bazıları Tibet dövmelerinde uzmanlaşmıştır ve Om sembolü ve diğer anlamlı mantraların çeşitli tasarımlarını yaparlar..

Evrenin sesi olarak bilinen Tibet Om’unu mürekkeplemekle asla yanlış gidemezsiniz. Bazıları derin anlamı bilmese bile, manevi bağlantı oradadır. Om Mani Padme Hum mantrasının yanı sıra yüzlerce başka Tibet mantrası vardır..

Her birinin, bağlantı kurabileceğiniz ve dövme sanatçılarınızdan en şaşırtıcı konsepti bulmasını isteyebileceğiniz özel bir anlamı vardır..

  • Popüler Beyaz Dövme Mürekkebi – Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey
  • Siyah Dövme Mürekkebi – Tüm Sorular Cevaplandı ve En İyi Markalar İncelendi
  • Karanlık Dövme Mürekkebinde UV Glow Güvenli mi? Bilmen gereken her şey
  • En İyi Dövme Mürekkebi Seti Nasıl Seçilir – [En İyi 3 Seçenek]
  • Dövme Transfer Kağıdı – Basit ve Kapsamlı Kılavuz