Dövme Şişmesini Kolayca Azaltmak için İpuçları ve Püf Noktaları

Vücudunuzu güzel dövmelerle süslemeyi sevebilirsiniz, ancak şişlik sizi durdurabilecek ana endişelerden biridir. İyi haber şu ki, aşırı şişkinlik yaşarsanız azaltmak için bazı teknikler kullanabilirsiniz. Sanatçı, cildinizin altına mürekkep sokmak için bir iğne kullanarak bir dövme çizer. Yani, tıbbi bir prosedürü var.

Şişme, vücudun herhangi bir yerindeki anormal genişlemeyi ifade eder. Azalmazsa, bazı önlemler almanız gerekir. Enflamasyon ciddi alerjilere ve enfeksiyona neden olabilir. Ancak, derhal ele almak önemlidir.

Dövmelerin uygun şekilde bakımı, komplikasyonları önleyebilir ve dövmeyi tamamen iyileştirebilir. Profesyonel bir sanatçı tuttuğunuzdan ve evde dövmenize çok iyi baktığınızdan emin olun. Dövmenizin bakımında size yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

yapılacaklar

Dövme sonrası bakımın uygun olduğundan emin olun

Dövmenizi şişme veya diğer enfeksiyonlardan korumanın en etkili yollarından biri, uygun bakım sonrası önlemleri almaktır. Sanatçınızın tavsiyesine uyarak temiz ve kuru tutabilir, pulların dökülmemesini sağlayabilirsiniz..

Şişmiş bölgeye buz uygulayın 

Şişlikle başa çıkmak için bir sonraki adım, şişmiş bölgeye buz uygulamaktır. Buz, şişmeyi hızlı ve nazikçe azaltabilir, ayrıca acıtmaz. Çizilmemesi için buzu yumuşak bir şekilde ovalamaya çalışın.

Yıkamak için yumuşak sabun kullanın

Sert kimyasallar içermediğinden dövmenizi yumuşak sabunla yıkayın. Kokusuz bir sabun kullanmak daha önemlidir. Dövmenizden tüm aşırı kanı, merhemi, mürekkebi ve plazmayı çıkarmak için nazikçe kullanın..

Sadece elle yıkadığınızdan emin olun ve bir bez kullanmaktan kaçının. Antibakteriyel/Vazelin merhemi uygulamadan önce günde iki kez antimikrobiyal sabun ve su ile kurulamak için kullanılması tavsiye edilir..

Düzgün ve temiz tutun

Dövmenizi düzenli ve temiz tutmak enfeksiyon ve şişme riskini önlemenin en iyi yoludur. Kirli veya terli aktivitelerden sonra dövmenizi hafifçe yıkayın. İyileşirken dövmenizi güneşe maruz kalmaktan koruyun.

Temizlemek, onu yakında iyileştirmek için önemlidir; aksi takdirde ter ve kir mikropları ve bakterileri doğurur.

Bir anti-inflamatuar balsam uygulayın

Şişliği ve kızarıklığı en aza indirmek için bir anti-inflamatuar balsam uygulayabilirsiniz. Ayrıca ağrı kesici kremler ve jeller de yatıştırır ve rahatlık sağlar. Aşırı ağrı hissederseniz, anestezik bir sprey kullanabilir ve hızlı iyileşmek için maksimum açıkta tutabilirsiniz..

Bol giysiler kullanın

Herhangi bir bez bandaj veya ped kullanmaktan kaçının çünkü fiber malzeme açık dövmelere yapışabilir ve iyileşme sürecinde sorun yaratabilir. Özellikle ilk iki hafta yumuşak kumaşlı bol giysiler tercih edin ve tahriş edici ve aşındırıcı kumaş türünden kaçının..

Bolca su iç

En önemli şey iyileşme sürecinde bol su içmektir. Ne kadar çok su içersen o kadar çabuk iyileşir.

Su vücudu nemli tutar ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Böylece, uygun şekilde ve kısa sürede iyileşir. Basit suya tat katmak için biraz taze meyve suyu içebilirsiniz..

Lokal anestezik sprey kullanın

Şiddetli ağrı ve kaşıntı hissettiğinizde krem ​​ve merhem sürmek için dövmeye dokunmanıza bile gerek yoktur. Anestezik sprey işi yapacak. Size sihirli bir rahatlama sağlayacak ve dövmenizi ağrısız hale getirecektir..

yapılmaması gerekenler

Bandajınızı çok erken çıkarmayın

Bandajı çıkarmak için sanatçınızın tavsiyesini dikkate alın. Çıkarırken dikkatli olun ve daha sonra kokusuz el sabunu ve ılık su ile nazikçe yıkayın. Bu yöntemi dövme iyileşene kadar en az bir hafta boyunca günde üç kez kullanın..

Bandajı asla koparmayın

Sanatçınız zaten antibakteriyel merhem sürmüş ve dövmenizi sarmış olduğundan bandajınızı yırtmamaya dikkat edin. Pansuman dövmenizi havadaki bakterilerden korur ve form enfeksiyonunu önler. En az 2 saat sonra kaldırabilirsiniz..

Dövme üzerindeki baskıdan kaçının

Dövmenizin üzerine çok fazla baskı yapmasını önleyin. Çizilmelere neden olabilir ve yaralanmanızı kötüleştirebilir. Böylece çok fazla acı hissedeceksiniz. Derinin altındaki dokular o kadar hassastır ki ağırlıktan dolayı zarar görebilirler. Buna ek olarak, kaslarınızı hasardan korumak için ağır ağırlık kaldırmaktan kaçının..

Kan sulandırıcı kullanın

İlaçlar ve diğer incelticiler, dövmenizin etkili bir şekilde pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle aspirin bu durumda daha çok tavsiye edilir. Dövmeli cildin açık kalmasını sağlar..

sıcak duş almayın

Son zamanlarda dövme yaptırdığınızda sıcak duş almak uygun olmayabilir. Sebebi ise yüksek sıcaklıktan dolayı kan akışının artması ve dövme yapılan bölgeyi olumsuz etkilemesidir. İşe yarayacak en iyi kural, dövme yaptırdıktan sonra vücudunuzun en az 2 gün sıcak suya maruz kalmamasıdır..

SSS

Dövmem ne kadar süre şiş kalacak??

Dövmenin konumuna bağlıdır. Genellikle, seans bittikten sonra sadece 24-48 saat sürer. Eklem veya hareketli bir bölgeye dövme yaptırdıysanız, şişlik yaklaşık yedi gün kalabilir..

Yeni bir dövme ne ölçüde şişlik yaşayacak??

Dövmenizin yerleşimine göre değişir. Derinin daha az gerildiği geniş düz alanlara dövme yaptırırsanız, orta derecede şişkinlik olur, ancak şişkinlik olmaz. Eklemler ve hareketli vücut parçaları için, özellikle eklemleri sürekli hareket ettirirseniz şişkinlik oluşabilir..

Çözüm 

Son olarak, şişme bir dereceye kadar normal olabilir, ancak nasıl azaldığına dikkat etmek daha önemlidir. Yukarıdaki ipuçları kesinlikle kısa sürede şişlikten kurtulmanızı sağlayacaktır. Şişme veya başka herhangi bir komplikasyon riskini azaltmak için temizleyerek ve nemli tutarak büyük özen göstermeye devam edin..