Japonské tetování: Historie, významy, symbolika a designy

Japonské tetování je pravděpodobně nejoblíbenější a nejznámější tetovací styl. Tradice japonského tetování existuje již tisíce let a dodnes nese závoj tajemství a pro mnoho z nás neznámý.

Pokud tedy toužíte po japonském tetování, ale nejste si jisti významem nebo designem, který byste měli získat, pak jste na správném místě. V následujících odstavcích se ponoříme do symboliky, významu a designu japonských tetování, takže pojďme začít!

Japonské tetování – vysvětleno

Historie a kultura

Historie a kultura

Před druhou světovou válkou byla japonská tetování používána k zobrazení společenského postavení i duchovní oddanosti. Byly také používány jako forma kouzla pro ochranu a spiritualitu.

Japonská tetování však byla také používána jako forma trestu pro zločince a otroky, což také přímo odkazovalo na sociální postavení těchto sociálních skupin.

Nicméně takové tetovací praktiky byly japonským císařem v období Edo zakázány. Tehdy se tetování stalo symbolem zločinu, japonského podzemí a Yakuzy. Nicméně japonské zákonný zákaz tetování byl zcela zrušen v roce 1948 pod americkou okupací. Tehdy začali japonští umělci tetování obstarávat americké opraváře a armádu.

V osmdesátých letech se japonské tetování stalo globálním fenoménem hlavně kvůli tomu, že rockové kapely dostaly japonské tradiční tetování. Poté se tento globální fenomén stále rozšiřoval.

Svět byl a stále je ohromen neuvěřitelným japonským tetováním a dodnes cizinci hledají nejlepší japonské tetovače, aby získali opravdové tradiční tetování.

Význam a design tradičních japonských tetování

Zde jsou významy a vzory nejpopulárnějších tradičních japonských tetování. Všechny nesou historický, tradiční význam, který vychází z mýtů, legend a tradičních příběhů. Všechna japonská tradiční tetování musí být navržena zkušenými tatéry a provedena ručně.

Ryu Tattoo – japonské tetování draků

Ryu Tattoo Japonské tetování drakůZdroj obrázku: Instagram

Toto je nejoblíbenější japonský design tetování. The Japonský drak symbolizuje sílu, moudrost, požehnání a sílu dobra. Symbolika vychází z tradiční víry, že draci mohou manipulovat s prvky ve prospěch lidí a dobra v tomto světě.

Japonské dračí tetování se obecně liší v designu, takže drak může mít hlavu velblouda, tělo hada nebo ryby, drápy orla atd..

Obvykle obsahuje prvky různých zvířat nebo mýtických tvorů a zabírá velké části těla (nejčastěji oblast „rukávu“ paže, oblast ramen, horní a dolní část zad a horní část stehen.

Kappa Tattoo – tetování japonské želvy

Kappa Tattoo Japonské želvové tetováníZdroj obrázku: Instagram

Další oblíbený design japonského tetování vychází z mýtu o obludné želvě a obřích mlocích sahajících z mělké vody, aby chytili všechny poblíž.

Kvůli tomuto mýtu jsou Kappovi popisováni jako potíže a porušovatelé zákonů. Zjevně rádi unášejí děti a útočí na ženy, což je rozhodně mimo mýtické a krycí příběh pro vyděrače porušující zákony.

Nejsme si jisti, proč jsou taková tetování oblíbená u cizinců, ale předpokládáme, že většina lidí ve skutečnosti nezná příběh a význam želvových tetování.

Pokud jde o design tetování, nejpozoruhodnější vlastností je malá dutina naplněná vodou v horní části hlavy želvy. Když je dutina suchá, znamená to, že želva je bezmocná.

Tetování Tengu – japonské nadpřirozené/duchové tetování

Tetování Tengu Japonské nadpřirozenoZdroj obrázku: Instagram

Tato tetování obvykle obsahují humanoidní variace nadpřirozených tvorů s démonickými rysy. Tvorové mají obvykle prodloužené nosy a obecně zlověstné vzhledy.

Často jsou zbarveni červeně a černě, aby ještě více zdůraznili svou hněvivou symboliku. Tato stvoření často nesou význam války a ničení, takže červená barva také zobrazuje militantní symboliku. Tetování je často umístěno na viditelném místě, ale většina lidí jej umísťuje na záda, stehna nebo hrudník..

Také si přečtěte: Nadpřirozené tetování: Konečný průvodce a 80+ nejlepších návrhových nápadů

Koi Tattoos – Japonské tetování Koi Fish

Koi Tattoos Japonské Koi Rybí tetováníZdroj obrázku: Instagram

Příběh ryby koi, která plave vzhůru po proudu, dosáhne vrcholu vodopádu a promění se v draka, je jednou z nejpopulárnějších japonských a čínských legend.

Ryba Koi je tradiční japonský symbol bohatství, úspěchu, schopnosti překonávat boje, odvahy a odhodlání. V závislosti na barvě tetování ryby Koi může nést například kombinaci různých významů; mužství, mateřství, síla, statečnost, nezávislost, úspěch, bohatství, touha atd.

Foo Dog Or Karajishi Tattoos – tetování japonského lva

Foo Dog or Karajishi Tattoos Japonský lev tetováníZdroj obrázku: Instagram

Tetování japonského lva není to, co byste od nich mohli očekávat. Lev v takovém tetování je kombinací psa a lva, kde má lev spíše špičaté uši.

Význam takového tetování je proto často dvojí, zahrnuje význam psa a lva. Symbolika často odkazuje na odvahu, statečnost, ochranu, sílu, loajalitu atd.

Pes i lev v japonské tradici nesou význam hrdinských aspirací a potřeby sloužit jako ochránci. Tetování japonského lva může být malé i velké a nejlépe sedí v oblasti ramen a paží, zejména na předloktí, stejně jako na lýtku a stehně.

Hebi Irezumi Tattoos – Japonské hadí tetování

Hebi Irezumi Tetování Japonské hadí tetováníZdroj obrázku: Instagram

Hebi v japonštině znamená had a Irezumi tetování. Japonská hadí tetování často zobrazují orientální představu hada. Přesto má had v japonské tradici význam znovuzrození, transformace a změny, většinou proto, že hadi jsou známí pro svou kůži. Japonské hadí tetování může být také symbolem štěstí, pokud je had bílý.

Pokud však tetování zobrazuje černého nebo mrtvého hada, je to považováno za velmi špatné znamení. Hadí tetování jsou často umístěna na oblasti ramen, paží a hrudníku, protože se zdá, že tyto oblasti představují snímky nejlépe.

Hou-ou Tattoos-Japonské Phoenix tetování

Tetování Hou-ou Japonská tetování PhoenixZdroj obrázku: Instagram

V Japonsku je fénix symbolem císařské domácnosti. Význam japonských tetování fénixe se proto často točí kolem imperiálních charakteristik, jako je poslušnost, spravedlnost, oheň, slunce atd..

Fénix však může také symbolizovat jak harmonii a disharmonii, tak i dobré a špatné časy. Fénix je často zobrazován v poměrně velkých tetováních; má delší krk, výjimečně velká křídla a často se vyznačuje barevným schématem ohně a slunce.

Japonské tetování a časté dotazy

Co je to japonské tetování?

Co je to japonské tetování

Japonské tetování může být tradiční nebo moderní zobrazení japonských mýtických tvorů a legend na těle. Proces japonského tetování je známý jako Irezumi a lze jej provádět pomocí neelektrických nástrojů (technika Tebori) nebo tradiční tetovací jehly.

Japonská tetování jsou často spojována s japonskou mafií nebo Yakuzou, ale v dnešní době je to globální fenomén a styl, který oslovuje cizince a návštěvníky Japonska.

Barvy v japonských tetováních mají význam?

Ano, samozřejmě! Barvy jsou jedním z hlavních rysů tradičního japonského tetování. Podívejme se na některé z hlavních barevných významů;

  • Bílý – to je barva smrti v Japonsku, takže v tetování obvykle nese negativní konotaci. V závislosti na stylu a designu tetování však bílá barva může znamenat věci jako nevinnost, čistota a pravda. Často to symbolizuje nový začátek nebo novou šanci, což je způsob, jakým japonští lidé pozorují smrt (jako šanci na nový začátek).
  • Černá – tato barva je jednou z nezbytných barev pro japonské tetování. Často zobrazuje věci jako mužství a otcovství. Jindy to může symbolizovat smutek, boje nebo schopnost člověka překonat životní boje. Černá je barva, která je často spojována s japonskou podzemní tetovací kulturou.
  • Červené – tato barva je barvou radosti a štěstí v japonské tradici a kultuře. Obecně symbolizuje lásku, statečnost, mateřství a moc. V závislosti na stylu a designu tetování však může červená barva nést význam bitvy, války a ničení, zvláště když je spárována s černými nebo tmavými tóny.
  • Modrý – modrá barva často symbolizuje mužnost a plodnost a používá se při návrhu rybího tetování Koi. Barva také symbolizuje klid a vyrovnanost.
  • Zlato/žluté – často používaná při navrhování tetování jako ryba Koi, drak nebo fénix, zlatá/žlutá barva symbolizuje sílu, moc, prosperitu, bohatství, štěstí a úspěch.

Proč jsou japonská tetování spojena se zločinem?

Důvod, proč jsou japonská tetování často spojována se zločinem, spočívá v událostech z období Edo. Během éry Edo (1603-1869) byli zločinci a otroci označováni tetováním identifikovat a potrestat jim.

Během této éry lidé jako vrahové, zloději, útočníci a kdokoli, kdo dělal něco nezákonného, ​​museli nosit tetování, které by ukazovalo jejich sociální postavení a kriminální minulost.

Přestože zákaz tetování zůstal až do druhé světové války, v roce 1948 byl tento zákaz zrušen s příchodem americké armády. Stigma však zůstalo a v dnešní době je japonské tetování spojeno s undergroundem, mafií a Yakuzou.

Je neuctivé nechat si udělat japonské tetování jako cizince?

Japonci nejsou obecně uraženi, když si cizinci nechají udělat tradiční japonské tetování. Dokonce jim lichotí, že cizince zajímá jejich historie, tradice a kultura.

Co však považují za neúctivé, je to, když si cizinci nechají udělat tradiční japonské tetování, aniž by ve skutečnosti věděli, co je za tetováním.

Ujistěte se tedy, že vždy prozkoumáte význam konkrétního tetovacího designu, pokud je tradiční. Vyhnete se tak urážení a nerespektování japonské tradice a kultury.

Jaká jsou pravidla japonského tetování?

  • Pravidlo č. 1 – Japonské tetování musí být jasné, jedinečné a bohaté na detaily.
  • Pravidlo č. 2 – Japonské tetování musí mít velký design a obvykle by mělo mít velké části těla, jako je hrudník, oblast paží, horní a dolní část zad, horní část stehna a oblast hýždí atd..
  • Pravidlo č. 3 – Japonská tetování musí mít tradiční motivy, symboly a postavy z mýtů a legend.
  • Pravidlo č. 4 – pravé japonské tetování je třeba provádět ručně. Tatér použije techniku ​​zvanou „Tebori“.

Také si přečtěte: 50+ nejlepších návrhů tetování japonských květin a jejich význam